Farba :
Ako čistiť nábytok z textilu?
Váš látkový nábytok je nepochybne najpoužívanejším nábytkom vo vašej obývačke. Či už čítate knihu, bavíte ľudí alebo pozeráte televíziu, vaše pohovky, kreslá alebo dokonca pufy sú veľmi žiadané. Preto je nevyhnutné sa oň pravidelne starať, aby si čo najdlhšie udržal svoj lesk. Ako teda udržiavate svoj látkový nábytok a ako čistiť škvrny? Tu je našich pár tipov.
Ako úspešne vyčistiť látkový nábytok?
Existuje niekoľko spôsobov čistenia, ktoré sa starajú o váš nábytok: chemické čistenie a mokré čistenie. V prvom rade si nájdite čas na prečítanie návodu k vášmu produktu, aby ste sa nevystavili žiadnemu riziku: v skutočnosti niektoré materiály vlhkosť tolerujú, zatiaľ čo iné nie.
Ako sa natrvalo zbaviť škvŕn na vašom látkovom nábytku?
Pravidelne udržiavate svoj látkový nábytok a napriek všetkému sa objavujú škvrny? Niekedy je to nevyhnutné, ale nie nenapraviteľné: najdôležitejšie je konať rýchlo a efektívne. Ak je škvrna stále nedávna, vezmite absorbčný roztok, ako je sóda bikarbóna alebo zem Sommières, a naneste na škvrnu veľké množstvo. Nechajte pôsobiť aspoň hodinu, potom pred vysávaním jemne pretrite. Ak je škvrna staršia a dobre pokrytá, môžete sa rozhodnúť pre odstraňovač škvŕn na tkanine, ktorý ľahko nájdete v supermarketoch. V opačnom prípade si vyrobte vlastný domáci odstraňovač škvŕn zmiešaním bieleho octu, prostriedku na umývanie riadu a čistej vody. Zmes nastriekajte sprejom alebo naneste namočenou špongiou. Potom odstráňte roztok vlhkou handričkou a nechajte vyčistené miesto uschnúť.
Denná údržba látkového nábytku
Raz alebo dvakrát do roka sa odporúča hĺbkové čistenie vašej látkovej pohovky, kresla alebo otomanu. Medzitým je vhodné ho pravidelne udržiavať, aby sa predišlo hromadeniu nečistôt. Ak má váš výrobok snímateľný poťah, údržba je jednoduchá: pozrite si štítok a vložte ho do práčky. Potom nechajte uschnúť na vzduchu. Ak však váš výrobok nie je odnímateľný, bude to vyžadovať trochu viac úsilia.
V prvom rade ho pravidelne oprašujte, aby ste ho ochránili pred roztočmi, prachom a dokonca aj nepríjemnými pachmi. Takže raz alebo dvakrát za mesiac zvážte vysávanie (špičkou kefy), aby ste odstránili prach, ktorý je často voľným okom neviditeľný.
Potom neváhajte použiť hydroizoláciu na ochranu vašej látkovej pohovky alebo kresla pred prípadnými škvrnami. Nastriekajte na celý produkt a potom pred ďalším použitím počkajte celý deň, aby mal produkt dostatok času na zaschnutie.
Kryštály sódy
Zrieďte pohár kryštálov sódy vo veľkej nádobe naplnenej vodou. Potom špongiou namočenou v tejto zmesi utrite povrch vášho nábytku. Pozor však, ak je vaša sedačka farebná, túto techniku neodporúčame. V skutočnosti predstavuje riziko zmeny farby. Používajte ho len na nábytok vo svetlých farbách.
Biely ocot
Prírodný čistiaci roztok, biely ocot je váš najlepší spojenec na hĺbkové čistenie vášho textilného produktu. Aby ste to dosiahli, začnite prípravou zmesi rovnakých dielov bieleho octu a vody. Namočte špongiu do tohto roztoku a potom pohovku jemne vydrhnite. Opláchnite vlhkou handričkou a potom osušte suchou handričkou. Pred opätovným použitím počkajte niekoľko hodín, kým bude nábytok úplne suchý.
Jedlá sóda
Ak je váš látkový nábytok trochu krehkejší, uprednostnite chemické čistenie pomocou sódy bikarbóny. Táto metóda má dve výhody: navracia látke lesk a zbavuje ju zápachu. Posypte si gauč jedlou sódou a potom jemne vydrhnite kefou alebo handričkou. Nechajte ho niekoľko hodín odležať a potom povysávajte nábytok.
Čistenie parou
V prvom rade sa uistite, že vaša pohovka, kreslo či dokonca otoman odolá teplu a pare tak, že zariadenie vyskúšate na nenápadnej ploche. Ak sa počas tohto testu nevytvorí žiadne halo a farba sa nezmenila, môžete použiť parný čistič na hĺbkové čistenie produktu. Dezinfikuje tkaninu a odstráni nečistoty. Ak váš nábytok nepodporuje túto metódu, pripravte si zmes čistej vody a marseillského mydla a potom ju pomocou handričky naneste na pohovku.